احیای بیداری اسلامی که منشاء آن انقلاب اسلامی ایران بود، از همان ابتدا تاثیرات خودش را بر کشورهای پیرامونی جمهوری اسلامی ایران، سایر نقاط منطقه و تمام دنیا گذاشت. انقلاب اسلامی ایران منشاء احیای بیداری اسلامی بود

 

“مجید صفاتاج” کارشناس ارشد و پژوهشگر مسائل سیاسی در آستانه سی و هفتمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی ایران در خصوص تاثیر پیروزی انقلاب اسلامی بر شکل گیری جریان مقاومت در منطقه و به طور اخص در فلسطین تصریح کرد: قبل از پیروزی انقلاب اسلامی ایران اکثر نظریه پردازان غربی ، تحلیل و برآورشان این بود که دیگر پدیده ای به نام اسلام وجود نخواهد داشت که سبب قیام و جوشش شود چون اسلام پایان یافته و تاثیرات و کارکرد خودش را از دست داده است.

 

پژوهشگر حوزه صهیونیسم در ادامه افزود: غربی ها بر این نظر بودند که اسلام نمی تواند عامل و یا محرکی باشد برای قیام بر علیه حکومت ها و نظام های دیکتاتوری ، اما پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی ایران خط بطلانی بر این نظریه کشید ، پیروزی انقلاب اسلامی ایران آغازی بود بر یک پایان ، یعنی آن چیزی که آنها پیش بینی می کردند اسلام به پایان رسیده است ، پیروزی انقلاب اسلامی نشان داد که این تازه شروع و آغاز یک حرکت و جریان است.

 

کارشناس مسائل سیاسی تصریح کرد: احیای بیداری اسلامی که منشاء آن انقلاب اسلامی ایران بود، از همان ابتدا تاثیرات خودش را بر کشورهای پیرامونی جمهوری اسلامی ایران یعنی: پاکستان، عراق، بحرین ، عربستان و لبنان و همچنین سایر نقاط منطقه و به طور کل بر تمام دنیا گذاشت.

 

وی در ادامه افزود: راشد القنوشی رئیس جنبش النحضه تونس صرحتا اعلام کرد: ما تا قبل از پیروزی انقلاب اسلامی ایران معنای این آیه شریفه قرآن کریم : «و نرید أن نمن على الذین استضعفوا فى الأرض و نجعلهم أئمّة و نجعلهم الوارثین» را نمی دانستیم، اما انقلاب اسلامی ایران به خوبی معنای این آیه شریفه را به ما نشان داد.

 

صفاتاج همچنین گفت: شهید دکتر فتحی شقاقی به صراحت می گوید: انقلاب اسلامی ایران به رهبری امام خمینی (ره) احیا گر نهضت فلسطین بود، نهضت فلسطینی که مردم آن و سرزمین مقدسی را که در آستانه فراموش شدن بودند، بار دیگر زنده کرد.

 

پژوهشگر حوزه صهیونیسم ضمن اشاره به این سخن گلدا مایر که به صراحت اعلام کرده بود ما نسل کنونی فلسطینیان را می کشیم و صهیونیست ها را جایگزین آنها خواهیم کرد تصریح کرد: انقلاب اسلامی ایران نهضت فلسطین را جهانی کرد ، بطوری که مسئله فلسطینی که به باد فراموشی سپرده شده بود هم تعمدا توسط صهیونیست ها و هم غفلتا توسط خود فلسطینی ها به سبب اختلافات داخلی خودشان آرمان قدس را فراموش کرده بودند ، بار دیگر به صدر مطالبات جهان اسلام مبدل شد.

 

وی در ادامه افزود: انقلاب اسلامی ایران به رهبری امام خمینی (ره) آرمان قدس شریف را احیاء کرد ، یعنی خونی تازه در رگ های بی رمق جنبش های ضد استعماری و آزادی بخش اسلامی تزریق کرد و نهضت مقاومت لبنان (حزب الله) شکل گرفت و نهضت مقاومت فلسطین بعد از پیروزی انقلاب اسلامی جنبش هایی شکل گرفت که برخلاف روحیات ناسیونالیستی بود، جنبش جهاد اسلامی به رهبری شهید فتحی شقاقی و جنبش حماس به رهبری شهید شیخ احمد یاسین همه تحت تاثیر انقلاب ایران شکل گرفت.

 

منبع:خبرگزاری قدس

تاریخ انتشار: 1394/11/21 |