رژیم سعودی در تلاش است تا روابط علنی با رژیم صهیونیستی را که قبحش را هم ریخته است را به دیگر کشورهای اسلامی تعمیم داده و میان آن کشورها و رژیم صهیونیستی نقش میانجی را داشته باشد.

به گزارش سایت ندا به نقل از خبرگزاری قدس، دکتر “مجید صفاتاج” کارشناس ارشد روابط بین الملل و پژوهشگر حوزه صهیونیسم در گفتگو با قدسنا در خصوص علنی شدن روابط آل سعود با رژیم صهیونیستی تصریح کرد: این مسئله پدیده جدیدی نیست، هر چند که این روابط اخیرا رونمایی و علنی شده است اما ریشه در تاریخ آل سعود دارد، به گونه ای که ملک سعود در زمانی که هنوز از موجودیت رژیم صهیونیستی خبری نبود اعلام کرد که حاضر است سرزمین فلسطین را به یهودی ها واگذار کند.

کارشناس ارشد روابط بین الملل در ادامه افزود: بعد از تشکیل رژیم اشغالگر قدس، هر چند این روابط در سطح دیپلماتیک نبود، اما شواهد و قرائن حاکی از آن بود که نظام آل سعود با واسطه و یا بدون واسطه، با رژیم صهیونیستی ارتباط داشته است و حتی در برخی اقدامات و عملیات های تجاوز گرایانه صهیونیست ها در برابر مقاومت اسلامی در لبنان و غزه با این رژیم همکاری کرده است.

پژوهشگر حوزه صهیونیسم در ادامه با اشاره به مصداق های بارز همکاری رژیم آل سعود با رژیم اشغالگر قدس در جنگ 33 روزه علیه حزب الله لبنان در سال 2006 و چهار جنگ صهیونیست ها علیه مقاومت فلسطین تصریح کرد: در این مصداق ها (جنگ ها) با شواهد و مستندات، نقش آل سعود در تجاوزگری صهیونیست ها برملا شد و همگان به ارتباط و تبانی که میان رژیم صهیونیستی و سعودی ها در جهت سرکوب مقاومت وجود داشت، پی بردند.

وی در ادامه گفت: این ارتباط آن ها، از گذشته به دلیل ترس مشترکی که از محور مقاومت و به ویژه جمهوری اسلامی ایران داشته و دارند، همواره برقرار بوده است و اکنون این روابط علنی شده و به سادگی توسط برخی از رسانه های صهیونیستی و سعودی به آن پرداخته می شود. این روابط نقطه عطفی بود که به هر حال روزی باید سر باز می کرد و علنی می شد.

صفاتاج در پایان به قدسنا گفت: رژیم صهیونیستی سعی دارد تا از موقعیت کنونی سوریه سوء استفاده کند. همه این موارد باعث شده است تا این روابط علنی تر شود و رژیم سعودی سعی دارد تا این روابط علنی با رژیم صهیونیستی را که قبحش را هم ریخته است را به دیگر کشورهای اسلامی تعمیم داده و میان آن کشورها و رژیم صهیونیستی نقش میانجی را داشته باشد.

منبع: خبرگزاری قدس ( قدسنا)
تاریخ انتشار: ۲۰ مرداد ۱۳۹۵